baner technologia

Technologie

W TopsilGlobal pracujemy z dwiema grupami materiałów: silikonami i elastomerami termoplastycznymi. Przetwarzamy je za pomocą dwóch głównych technologii: wtrysku i wytłaczania. Jesteśmy również w stanie łączyć różne rodzaje materiałów w jednym produkcie, dzięki technologii wytłaczania lub wtrysku dwukomponentowego.

Sami wytwarzamy narzędzia do naszych linii produkcyjnych, w tym przede wszystkim formy do wtrysku ciekłego silikonu – najbardziej skomplikowanej i zaawansowanej technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Samodzielnie opracowujemy i przyrządzamy mieszanki silikonowe, dzięki czemu możemy wykazać się większą elastycznością w dopasowywaniu się do konkretnych potrzeb Klienta.

Dowiedz się więcej o naszych głównych liniach technologicznych:

technologia wtrysku

Wtrysk ciekłego silikonu (LSR)


Linie do produkcji wyrobów z ciekłego silikonu (LSR, czyli Liquid Silicone Rubber) składają się z urządzeń dozujących, rozdzielaczy zimnych kanałów, wtryskarek wyposażonych w rozbudowany układ sterowania i specjalistyczne jednostki wtryskowe oraz form. Przetwórstwo LSR prowadzimy obiema znanymi technikami, zarówno z wykorzystaniem dysz otwartych, jak i dysz z zamknięciem iglicowym. Proces produkcji jest w pełni automatyczny, a wytwarzane wyroby nie wymagają żadnej obróbki wykańczającej. Technologia ta jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ w toku produkcji nie powstają odpady.

 

Wtrysk materiałów termoplastycznych (TP, TPE, TPV,…)


W przetwórstwie materiałów termoplastycznych wykorzystujemy zarówno technologię wtrysku zimnokanałowego, jak i przy zastosowaniu gorących kanałów. Ta technologia uzupełnia naszą podstawową ofertę wyrobów wtryskowych – obejmującą produkty z silikonu – o artykuły z różnego rodzajów materiałów termoplastycznych: TPE, TPO, TPV, TPU, itp.

Wtrysk 2K LSR + TP

Możemy też zaoferować produkcję wyrobów dwukomponentowych z elementów termoplastycznych połączonych z silikonem LSR. Komponent wykonany z TP może być przy tym dostarczony przez Klienta. My dotryśniemy tylko część silikonową. Należy podkreślić 3 czynniki zasadniczo odróżniające technologię wtrysku LSR od wtrysku materiałów termoplastycznych (TP):

 

  • Wtryskiwany jest zimny materiał do gorącej formy (odwrotnie niż w TP). Dokładność zamknięcia gniazd formy wynosi 0,003 – 0,005 mm, ponieważ w większe szczeliny ciekły silikon wpływałby, tworząc wypływki, które należałoby usuwać (dodatkowa obróbka wyrobów). Ponadto tworzenie się wypływek uniemożliwiałoby prowadzenie procesu w cyklach automatycznych.
  • Dokładne zamknięcie gniazd zwiększałoby z kolei ryzyko zamykania powietrza w wyrobach. Należałoby wówczas usuwać powietrze z gniazd przed ich wypełnieniem za pomocą pompy próżniowej lub zbudować system odpowietrzania, szczelny dla ciekłego silikonu, a w pełni drożny dla powietrza.
  • Wyroby silikonowe przywierają do powierzchni formujących, co, w połączeniu z ich elastycznością, sprawia trudności w automatycznym odformowaniu. Nie mają praktycznego zastosowania wypychacze trzpieniowe, najbardziej rozpowszechnione przy opróżnianiu gniazd form do TP. Problem ten stanowi dodatkowe wyzwanie dla konstruktorów narzędzi do przetwórstwa LSR.
technologia wytłaczania

Wytłaczanie silikonu


Nowoczesne, w pełni zintegrowane linie do wytłaczania
składają się z wytłaczarek specjalnie skonstruowanych do silikonu, stref szoku termicznego i tuneli wulkanizacyjnych, poziomych lub pionowych, ogrzewanych podczerwienią lub szybkim strumieniem gorącego powietrza. Linie rozdzielone są w ciągi produkcyjne, obejmujące również przygotowanie mieszanek ze względu na rodzaj wulkanizacji (nadtlenkowa lub poliaddycyjna). Każda z linii wyposażona jest w precyzyjny system sterowania umożliwiający osiąganie dużej dokładności wymiarów wyrobów wytłaczanych. Kontrolowane są one w sposób ciągły za pomocą specjalnych urządzeń laserowych. W celu zapewnienia dokładności wymiarowej stosujemy automatyczny system samoregulacji. Zapewniamy również naszym Klientom możliwość automatycznego cięcia w linii wyrobów gotowych na odcinki o dowolnej długości, od 0,7 mm, a także wykonywanie nadruków laserowych, otworów wentylacyjnych, czy wycinanie części profilu, np. pod mocowanie.

Współwytłaczanie (koekstruzja) silikonu


Proponujemy naszym Klientom wyroby współwytłaczane z silikonu o różnych właściwościach, np. różnej twardości, różnych kolorach, różnym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Jest to technologia w znacznej mierze opracowana przez naszą firmę.

Wytłaczanie oraz współwytłaczanie materiałów termoplastycznych


Wyroby wytłaczane z materiałów TPE
produkujemy na całkowicie zautomatyzowanych liniach wykorzystujących wytłaczarki firm Cincinatti i Metalchem. Możliwe jest łączenie urządzeń w linie do wytłaczania wyrobów dwukomponentowych. Linie wyposażone są we w pełni zautomatyzowany laserowy system kontroli wymiarów. Oferujemy możliwość automatycznego cięcia wyrobów na określone długości lub automatycznego nawijania na szpule. Wszystkie napędy w linii są w pełni zsynchronizowane i sterowane za pomocą sterowników PLC. Linie przystosowane są do produkcji wyrobów z elastomerów termoplastycznych o dowolnej charakterystyce.

Współwytłaczanie poliamidu i silikonu


To oryginalna technologia współwytłaczania poliamidu i silikonu HTV. Część poliamidowa o znacznej sztywności stanowi zazwyczaj element służący do mocowania profilu uszczelniającego – tzw. stopkę – natomiast część silikonowa, o dużej elastyczności, odpowiada za uszczelnienie. Tą technologią wytwarzanie są uszczelnienia dwukomponentowe, odporne na wysoką temperaturę, umożliwiające zamocowanie trwalsze niż w przypadku uszczelek wykonanych wyłącznie z silikonu.

Formowanie tłoczne za pomocą pras wulkanizacyjnych

Ta tradycyjna technologia jest przez nas najdłużej stosowana. Obecnie służy przede wszystkim do wytwarzania wyrobów prototypowych i małoseryjnych.

Wytwarzanie mieszanek silikonowych HTV

Wytwarzamy szeroki asortyment mieszanek silikonowych, bazując na surowcach dostarczanych przez najlepszych wytwórców, jak Wacker Chemie, Dow Corning, Shin-Etsu, Momentive i innych. W oparciu o własną wiedzę i doświadczenie wprowadzamy liczne dodatki poprawiające właściwości gotowych wyrobów. Mieszanki HTV mogą być wulkanizowane (sieciowane) za pomocą nadtlenków lub przez addycję w obecności katalizatora platynowego. Dysponujemy własnym know-how dotyczącym sieciowania przez addycję. Do produkcji mieszanek używamy dwuwalcarek oraz wytłaczarko-mieszarki, umożliwiającej wprowadzanie do nich sypkich składników. Wszystkie mieszanki poddawane są kontroli reometrycznej. Mieszanki wytwarzamy przede wszystkim na własne potrzeby, ale również na zamówienie Klientów zewnętrznych.

 

wytwarzania narzędzi

Wytwarzanie narzędzi

Dzięki ukończonej w 2009 roku inwestycji, możemy samodzielnie wykonywać wszystkie narzędzia niezbędne do uruchomienia produkcji na liniach do wytłaczania TPE i silikonu, a także form wtryskowych do LSR i TPE.  Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym, składającym się z następujących urządzeń:

  • Elektrodrążarki drutowej CNC firmy Sodick (napędy liniowe)
  • Elektrodrążarki wgłębnej CNC firmy Sodick (napędy liniowe)
  • 5-osiowego centrum obróbczego CNC firmy HERMLE typu C 40 U Dynamic
  • 3-osiowego centrum obróbczego CNC firmy HERMLE typu B 300
  • Szlifierki cylindrycznej firmy Studer typu S 30
  • Szlifierki do płaszczyzn firmy JUNG
  • Tokarki CNC firmy HAAS
  • Zestawu konwencjonalnych obrabiarek do metalu

Operatorzy obrabiarek posiadają wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu narzędzi i należą do najlepszych w branży.

Pozostaw Twój adres e-mail, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszelkie pytania, chętnie dzieląc się wiedzą i doświadczeniem:


Rozwój w wydaniu Europejskim

W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013 zrealizowaliśmy dziesięć różnych grantów. Obejmowały między innymi wyposażenie w system ERP, budowę laboratorium technologicznego czy ekspansję na rynkach międzynarodowych. Dzięki temu nasza firma poprawiła swoją pozycje konkurencyjną, tak w zakresie infrastruktury, jak i rozpoznawalności w skali europejskiej. Obecnie ponad 50% naszych obrotów to sprzedaż eksportowa, a produkty TopsilGlobal trafiają do ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Aktualnie kontynuujemy współpracę z naszymi europejskimi partnerami w bardziej wyspecjalizowanych obszarach, czego przykładem jest chociażby program Eurostars, w ramach którego przyczyniliśmy się do powstania innowacyjnego panelu fotowoltaicznego o wydajności zwiększonej o ponad 60% w stosunku do tradycyjnych. Nasza renoma wiodących ekspertów w zakresie materiałów elastycznych sprawia, że często jesteśmy zapraszani przez największe międzynarodowe firmy do współpracy na etapie rozwoju nowego produktu.

inwestycja w skierniewicach