Technologie
W TopsilGlobal pracujemy z dwiema grupami materiałów: silikonami i elastomerami termoplastycznymi. Przetwarzamy je za pomocą dwóch głównych technologii: wtrysku i wytłaczania. Jesteśmy również w stanie łączyć różne rodzaje materiałów w jednym produkcie, dzięki technologii wytłaczania lub wtrysku dwukomponentowego.
Sami wytwarzamy narzędzia do naszych linii produkcyjnych, w tym przede wszystkim formy do wtrysku ciekłego silikonu – najbardziej skomplikowanej i zaawansowanej technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Samodzielnie opracowujemy i przyrządzamy mieszanki silikonowe, dzięki czemu możemy wykazać się większą elastycznością w dopasowywaniu się do konkretnych potrzeb Klienta.
Dowiedz się więcej o naszych głównych liniach technologicznych:
Wtrysk ciekłego silikonu (LSR)
Linie do produkcji wyrobów z ciekłego silikonu (LSR, czyli Liquid Silicone Rubber) składają się z urządzeń dozujących, rozdzielaczy zimnych kanałów, wtryskarek wyposażonych w rozbudowany układ sterowania i specjalistyczne jednostki wtryskowe oraz form. Przetwórstwo LSR prowadzimy obiema znanymi technikami, zarówno z wykorzystaniem dysz otwartych, jak i dysz z zamknięciem iglicowym. Proces produkcji jest w pełni automatyczny, a wytwarzane wyroby nie wymagają żadnej obróbki wykańczającej. Technologia ta jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ w toku produkcji nie powstają odpady.
Wtrysk materiałów termoplastycznych (TP, TPE, TPV,…)
W przetwórstwie materiałów termoplastycznych wykorzystujemy zarówno technologię wtrysku zimnokanałowego, jak i przy zastosowaniu gorących kanałów. Ta technologia uzupełnia naszą podstawową ofertę wyrobów wtryskowych – obejmującą produkty z silikonu – o artykuły z różnego rodzajów materiałów termoplastycznych: TPE, TPO, TPV, TPU, itp.
Wtrysk 2K LSR + TP
Możemy też zaoferować produkcję wyrobów dwukomponentowych z elementów termoplastycznych połączonych z silikonem LSR. Komponent wykonany z TP może być przy tym dostarczony przez Klienta. My dotryśniemy tylko część silikonową. Należy podkreślić 3 czynniki zasadniczo odróżniające technologię wtrysku LSR od wtrysku materiałów termoplastycznych (TP):
- Wtryskiwany jest zimny materiał do gorącej formy (odwrotnie niż w TP). Dokładność zamknięcia gniazd formy wynosi 0,003 – 0,005 mm, ponieważ w większe szczeliny ciekły silikon wpływałby, tworząc wypływki, które należałoby usuwać (dodatkowa obróbka wyrobów). Ponadto tworzenie się wypływek uniemożliwiałoby prowadzenie procesu w cyklach automatycznych.
- Dokładne zamknięcie gniazd zwiększałoby z kolei ryzyko zamykania powietrza w wyrobach. Należałoby wówczas usuwać powietrze z gniazd przed ich wypełnieniem za pomocą pompy próżniowej lub zbudować system odpowietrzania, szczelny dla ciekłego silikonu, a w pełni drożny dla powietrza.
- Wyroby silikonowe przywierają do powierzchni formujących, co, w połączeniu z ich elastycznością, sprawia trudności w automatycznym odformowaniu. Nie mają praktycznego zastosowania wypychacze trzpieniowe, najbardziej rozpowszechnione przy opróżnianiu gniazd form do TP. Problem ten stanowi dodatkowe wyzwanie dla konstruktorów narzędzi do przetwórstwa LSR.
Wytłaczanie silikonu
Nowoczesne, w pełni zintegrowane linie do wytłaczania składają się z wytłaczarek specjalnie skonstruowanych do silikonu, stref szoku termicznego i tuneli wulkanizacyjnych, poziomych lub pionowych, ogrzewanych podczerwienią lub szybkim strumieniem gorącego powietrza. Linie rozdzielone są w ciągi produkcyjne, obejmujące również przygotowanie mieszanek ze względu na rodzaj wulkanizacji (nadtlenkowa lub poliaddycyjna). Każda z linii wyposażona jest w precyzyjny system sterowania umożliwiający osiąganie dużej dokładności wymiarów wyrobów wytłaczanych. Kontrolowane są one w sposób ciągły za pomocą specjalnych urządzeń laserowych. W celu zapewnienia dokładności wymiarowej stosujemy automatyczny system samoregulacji. Zapewniamy również naszym Klientom możliwość automatycznego cięcia w linii wyrobów gotowych na odcinki o dowolnej długości, od 0,7 mm, a także wykonywanie nadruków laserowych, otworów wentylacyjnych, czy wycinanie części profilu, np. pod mocowanie.
Współwytłaczanie (koekstruzja) silikonu
Proponujemy naszym Klientom wyroby współwytłaczane z silikonu o różnych właściwościach, np. różnej twardości, różnych kolorach, różnym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Jest to technologia w znacznej mierze opracowana przez naszą firmę.
Wytłaczanie oraz współwytłaczanie materiałów termoplastycznych
Wyroby wytłaczane z materiałów TPE produkujemy na całkowicie zautomatyzowanych liniach wykorzystujących wytłaczarki firm Cincinatti i Metalchem. Możliwe jest łączenie urządzeń w linie do wytłaczania wyrobów dwukomponentowych. Linie wyposażone są we w pełni zautomatyzowany laserowy system kontroli wymiarów. Oferujemy możliwość automatycznego cięcia wyrobów na określone długości lub automatycznego nawijania na szpule. Wszystkie napędy w linii są w pełni zsynchronizowane i sterowane za pomocą sterowników PLC. Linie przystosowane są do produkcji wyrobów z elastomerów termoplastycznych o dowolnej charakterystyce.
Współwytłaczanie poliamidu i silikonu
To oryginalna technologia współwytłaczania poliamidu i silikonu HTV. Część poliamidowa o znacznej sztywności stanowi zazwyczaj element służący do mocowania profilu uszczelniającego – tzw. stopkę – natomiast część silikonowa, o dużej elastyczności, odpowiada za uszczelnienie. Tą technologią wytwarzanie są uszczelnienia dwukomponentowe, odporne na wysoką temperaturę, umożliwiające zamocowanie trwalsze niż w przypadku uszczelek wykonanych wyłącznie z silikonu.
Formowanie tłoczne za pomocą pras wulkanizacyjnych
Ta tradycyjna technologia jest przez nas najdłużej stosowana. Obecnie służy przede wszystkim do wytwarzania wyrobów prototypowych i małoseryjnych.
Wytwarzanie mieszanek silikonowych HTV
Wytwarzamy szeroki asortyment mieszanek silikonowych, bazując na surowcach dostarczanych przez najlepszych wytwórców, jak Wacker Chemie, Dow Corning, Shin-Etsu, Momentive i innych. W oparciu o własną wiedzę i doświadczenie wprowadzamy liczne dodatki poprawiające właściwości gotowych wyrobów. Mieszanki HTV mogą być wulkanizowane (sieciowane) za pomocą nadtlenków lub przez addycję w obecności katalizatora platynowego. Dysponujemy własnym know-how dotyczącym sieciowania przez addycję. Do produkcji mieszanek używamy dwuwalcarek oraz wytłaczarko-mieszarki, umożliwiającej wprowadzanie do nich sypkich składników. Wszystkie mieszanki poddawane są kontroli reometrycznej. Mieszanki wytwarzamy przede wszystkim na własne potrzeby, ale również na zamówienie Klientów zewnętrznych.
Wytwarzanie narzędzi
Dzięki ukończonej w 2009 roku inwestycji, możemy samodzielnie wykonywać wszystkie narzędzia niezbędne do uruchomienia produkcji na liniach do wytłaczania TPE i silikonu, a także form wtryskowych do LSR i TPE. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym, składającym się z następujących urządzeń:
- Elektrodrążarki drutowej CNC firmy Sodick (napędy liniowe)
- Elektrodrążarki wgłębnej CNC firmy Sodick (napędy liniowe)
- 5-osiowego centrum obróbczego CNC firmy HERMLE typu C 40 U Dynamic
- 3-osiowego centrum obróbczego CNC firmy HERMLE typu B 300
- Szlifierki cylindrycznej firmy Studer typu S 30
- Szlifierki do płaszczyzn firmy JUNG
- Tokarki CNC firmy HAAS
- Zestawu konwencjonalnych obrabiarek do metalu
Operatorzy obrabiarek posiadają wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu narzędzi i należą do najlepszych w branży.
Pozostaw Twój adres e-mail, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszelkie pytania, chętnie dzieląc się wiedzą i doświadczeniem:
Rozwój w wydaniu Europejskim
W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013 zrealizowaliśmy dziesięć różnych grantów. Obejmowały między innymi wyposażenie w system ERP, budowę laboratorium technologicznego czy ekspansję na rynkach międzynarodowych. Dzięki temu nasza firma poprawiła swoją pozycje konkurencyjną, tak w zakresie infrastruktury, jak i rozpoznawalności w skali europejskiej. Obecnie ponad 50% naszych obrotów to sprzedaż eksportowa, a produkty TopsilGlobal trafiają do ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Aktualnie kontynuujemy współpracę z naszymi europejskimi partnerami w bardziej wyspecjalizowanych obszarach, czego przykładem jest chociażby program Eurostars, w ramach którego przyczyniliśmy się do powstania innowacyjnego panelu fotowoltaicznego o wydajności zwiększonej o ponad 60% w stosunku do tradycyjnych. Nasza renoma wiodących ekspertów w zakresie materiałów elastycznych sprawia, że często jesteśmy zapraszani przez największe międzynarodowe firmy do współpracy na etapie rozwoju nowego produktu.